TOEFL-iBT/Gre

TOEFL-iBT
Bilimtur uluslarlarası eğitim danışmanlık 2007’den beri resmi toefl-ibt sınav merkezi olarak hizmet vermektedir. İsterseniz sınava bizimle hazırlanıp, sınavınızı da yine merkezimizde alışkın olduğunuz ortam da alabilirsiniz. Gruplarımız en fazla 8 kişiden oluşmaktadır ve ders saatleri de mevcut devam eden programları etkilemeyecek şekilde hazırlanmaya çalışılmaktadır. readıng+lıstenıng+speakıng+wrıtıng becerileri eşit seviye de çalıştırılarak istenen seviyeye ulaşılmaya çalışılmaktadır. Grup derslerinin dışında ayrıca başarının düşük olduğu becerileri geliştirmek amaçlı bireysel özel ders de verilmektedir. Sınav öncesi isteyen öğrencilerimize de deneme sınavı verilip gerekli açıklamalar yapılıp, sınavda yaklaşık olarak alabilecekleri puan hesaplanmaktadır.


GRE General Test
GRE General Test, lisansüstü kabuller için dünyanın en büyük değerlendirme programlarından biridir ve sınav, Educational Testing Service (ETS) tarafından yapılır.
Genel olarak GRE olarak anılan GRE’nin tam biçimi Lisansüstü Kayıt Sınavlarıdır. 160’tan fazla ülkeden yarım milyondan fazla kişi, ETS tarafından kurulan 1.000 test merkezinde her yıl GRE Genel Testine girmektedir.
Yüksek lisans ve doktora dereceleri için adayların GRE puanları dünya çapında binlerce lisansüstü programa kabul edilmektedir.
The Financial Times, US News & World Report ve BloombergBusinessweek’e göre en üst sıradaki MBA programları da dahil olmaküzere dünya çapında 1.200’den fazla işletme okulu GREpuanlarını kabul ediyor ve bir avuçABD hukuk okulu GRE puanlarını kabul ediyor.

GRE Sınavına Neden Girmelisiniz?

Üniversiteler tarafından lisansüstü programlara kabul için en çok kabul edilen sınavlardan biri olmasının yanı sıra, yüksek lisans, MBA veya Doktora programlarına devam etmek isteyen öğrenciler. 

GRE Genel Testi için de görünmeleri gerekmektedir. Ayrıca, öğrenciler, yüksek lisans okulu için liyakate dayalı bir burs sağlamak için GRE sınavına girerler.

GRE Testi dünya çapında binlerce lisansüstü okul tarafından kabul edilmektedir. Bunun dışında, çeşitli İşletme ve Hukuk okulları ve bu okullardaki farklı bölümler GRE sınav puanlarını kabul etmektedir. 

GRE Sınavı 

 GRE (Graduate Record Examination), Amerika Birleşik Devletleri, Kanada ve diğer ülkelerde (Türkiye dahil) İngilizce eğitim veren üniversitelerdeki mühendislik ve sosyal bilimler başta olmak üzere ( tıp ve hukuk hariç) yüksek lisans ve doktora eğitimi alabilmek için girilmesi gereken bir sınavdır.

 GRE skoru talep etmeyen bazı üniversiteler olmasına rağmen seçkin üniversitelerin hemen hepsi bu sınava girmiş olmayı şart koşmaktadır. Ağustos 2011’ de revize edilen GRE sınavı, öğrenciler için daha kullanışlı bir hale gelmiştir. Educational Testing Service (ETS) tarafından uygulanmaktadır. 

Sınavda adayların, verbal reasoning, quantitative reasoning, critical thinking and analytical writing skills dair yetenekleri ölçülmektedir.

 General ve Subject olmak üzere iki ayrı GRE sınavı vardır:

 GRE General Test :

 Genel kapsamlı bır sınav olup GRE sınavı kabul koşulu olarak belirlenmiş olan tüm yüksek lisans ve doktora programlarına başvuran öğrenciler tarafından alınması gerekmektedir. Sözel, sayısal ve analitik yazma bölümlerinden oluşan GRE sınavı yaklaşık 4 saat sürmektedir.

Verbal Reasoning— Yazılı metinleri analiz etme, değerlendirme ve bunlardan yapacağınız çıkarımlar ölçülür. 

Quantitative Reasoning— Sınavın sayısal bölümüdür. Aritmetik, cebir ve geometri konularındaki probllemerden oluşur.
Analytical Writing— Eleştirel ve analitik konsept içerisinde yazma becerilerinin ölçüldüğü bölümdür.
Experimental– Deneysel bir bölümdür, puanlamaya dahil edilmez. Sınavda ya bu bölüm ya da anket bölümü karşınıza çıkabilir.
Research– ETS tarafından uygulanan anketlerdir, puanlamaya dahil edilmezler. Sınavda bu bölüm veya deneysel bölüm karşınıza çıkabilir.

 GRE Subject Tests:

 8 bilim dalında lisansüstü öğrenim görmek isteyenlerin, seçtikleri alandaki yeterliliğini ölçmek için yapılmaktadır. Bazı öğretim kurumları General Test ile birlikte Subject testin de alınmasını istemektedir.

Biyokimya: Hücre ve Moleküler Biyoloji GRE Subject Testi : 3 bölüme ayrılmış 175 soru içerir.
Biyoloji : Hücresel ve moleküler biyoloji, organizma biyolojisi ve ekoloji-evrim olmak üzere 3 bölümde 200 soru içerir.
Kimya :
Analitik, inoraganik, organik ve fiziksel kimya alanında 130 soru içerir.
Bilgisayar Bilimi : Software sistemleri ve metodolojisi, bilgisayar organizasyon ve mimarisi, teori ve matematik altyapısı konularında 70 soru içerir.
İngiliz Edebiyatı : Şiir, drama, biyografi, kompozisyon, kısa hikayeler, roman, kritikler, edebi teoriler ve dil tarihi konularında 230 soru içerir.
Matematik : Zorluk derecesi lisans eğitimine eşit olan 66 soru içerir.
Fizik : Mekanik, elektromanyetizm, optik ve dalga, termodinamik ve statik mekanik, kuantum mekaniği, atom fiziği, izafiyet teorisi konularında 100 soru içerir.
Psikoloji : Deneysel ve doğal psikoloji, sosyal bilimler ve genel konularda 210 soru içerir. 

 Hangi Kurumlar GRE sınavını kabul ediyor?

 Amerika, Kanada, İngiltere, Avustralya gibi anadili İngilizce olan ülkelerin yanı sıra, eğitim dili İngilizce olan çoğu seçkin yükseköğretim kurumu, lisansüstü ve doktora başvurularında GRE sınavını kabul etmektedir.

 Sınav Formatı ve Puanlama

Computer-Based Test

 Bölüm  Soru Adedi  Zaman
 Analytical Writing (2 bölüm)  İçerik 1: Durum değerlendirmesi İçerik 2 : Argüman Analizi  30 dk / içerik
 Verbal Reasoning (2 bölüm)  20 soru / bölüm, toplam : 40 soru  30 dk / bölüm
 Quantitative Reasoning 2 bölüm  20 soru / bölüm, toplam : 40 soru  35 dk / bölüm
 Unscored¹  Değişken  Değişken
 Research²  Değişken  Değişken

Copyright © 2013 Tüm Hakları Saklıdır.